Teknoloji Merkezli İnternot

Archive for the Web Sunucu category

Hakan Kurt

Cloudpanel Bedava Php Sunucu Yönetim Paneli

Apache, Nginx, Php, Web Sunucu

Nginx içinde ayarlı olarak gelen Light bir sunucu yönetim paneli. Panelde tek eksik gördüğüm email yönetimi yok(Light olması için eklenmemiş yapılmış sanırım.) onun dışında işinizi görecek bir panel. Sadece Debian 10 Linux işletim sistemiyle kullabiliyorsunuz. 1 Cpu ve 2 gb Ram ile performanslı olarak çalışmaktadır. Light bir panel olduğu için sunucunuzu yormaz, sitenizin çok hızlı […]

Read more
Hakan Kurt

Cors Hatası Fontawesome Css

Apache

www olmayan url adreslerinden www olan url adresine bir kaynak çağırıldığında font, css vb. CORS hatası (Cross Origin Request Sharing) Hatasi) verip yüklenmiyor. İlgili domainde aşağıdaki apache yapılandırmasını girilince sorun çözülür.

Read more
Hakan Kurt

Apache SSL Kurulum Dosyaları

Apache

Eski Tarz Apache 2.4.8 Öncesi SSLCertificateFile “D:/Siteler/nettanitimnet/0/ssl/certificate.crt”SSLCertificateKeyFile “D:/Siteler/nettanitimnet/0/ssl/private.key”SSLCertificateChainFile “D:/Siteler/nettanitimnet/0/ssl/ca_bundle.crt” Apache 2.4.8 ve Sonrası SSLCertificateFile “D:/Siteler/nettanitimnet/0/ssl/certificate.crt”SSLCertificateKeyFile “D:/Siteler/nettanitimnet/0/ssl/private.key” SSLCertificateChainFile dosyasına gerek yok. Certificate ve Key dosyası yeterli. Böyle yapınca da certificate.crt dosyası düzgün yapılandırılmamışsa tüm browserlarda SSL sertifikasının kabul edilebilirliği gidiyor. Eski düzen 3 dosyaya devam.

Read more
Hakan Kurt

Apache UseCanonicalName

Apache

UseCanonicalName Off olursa <VirtualHost example.com:80> burayla eşler. (Hostname ve Portu) UseCanonicalName On olursa ServerName example.com ile eşler.

Read more
Hakan Kurt

Apache 2.2 Order Allow, Deny Apache 2.4 Require all granted

Apache

Apache 2.4 versiyonunda dizin ayarları Order Allow, Deny yerine Require all granted olarak yazılır.

Read more
Hakan Kurt

301 Yönlendirmede PHP mi Hızlı .htaccess mi?

Apache, Php

Yönlendirme PHP veya .htaccess dosyasıyla yapılabilir. .htaccess ile yapılan yönlendirme daha (genelde) hızlı olur çünkü işlem ilk önce .htaccess’e gelir sonra php’ye ulaşır. htaccess dosyasının içinde çok fazla kod mevcutsa Php yönlendirme tercih edilebilir.

Read more
Hakan Kurt

Localhost WordPress Kurulum Hatası

Apache, Wordpress

Themeforest tarzı sitelerdeki WordPress temalarını (başka temalarda olabilir.) Windows Nt tabanlı sistemlere Xampp aracılığıyla localhosta kurarken aşağıdaki hatayı alabilirsiniz. This site can’t be reached. ERR_CONNECTION_RESET Çözüm için : Apache klasörünün içindeki conf klasörüne giriyoruz. httpd.conf dosyasını açıp sonuna aşağıdaki kodu ekliyoruz. Apache’yi yeniden başlatıyoruz. İşlem tamam.

Read more
Hakan Kurt

Htaccess Flag Açıklamaları

Apache No Comment

L: Last Bu tanımlanmadan önce ifade edilen kurallar bundan sonrakilere geçmemesini ve karışmamasını sağlar. R: Redirect Bu değer kullanılırsa browserda adres değişir, kullanılmazsa yönlendirme arkaplanda yapılır fakat kullanıcının girdiği URL aynı kalır. NC: No Case Büyük küçük harfe duyarsız davranır. QSA: Query String Append GET metodu ile yönlendirme yaptığımızda yönlendirilen yere sonuna eklenen GET parametrelerini […]

Read more
Hakan Kurt

RewriteBase Kullanımı

Apache No Comment

Site Root Klasörde ise : RewriteBase / Blog klasöründe ise :  RewriteBase /blog

Read more
Hakan Kurt

Opencart Xampp Virtualhost Storage Klasörü Ayarı

Apache, Opencart

<VirtualHost *:80> DocumentRoot “D:/Siteler” ServerName localhost ServerAlias www.localhost Alias /opencart/o3/storage “D:/Siteler/opencart/o3storage/storage” </VirtualHost>

Read more